شیرازنامه(قسمت دوم)
ساعت ۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢٠  کلمات کلیدی: حافظیه و سعدیه و باغ دلگشا ، مسجد وکیل و حمام وکیل و بازار وکیل ، نارنجستان قوام

حمام وکیل

                 

یک حمام دیدنی مانند تمام حمام های قدیمی .این حمام اکنون تبدیل به یک سفره خانه ی سنتی شده است.

مسجد وکیل

  

مسجدی زیبا با ستونهای گچ بری شده با سقفی بلند با طراحی بینظیر.در این مسجد با یک زوج اسپانیایی برخورد کردم.وقتی نظرشان را در مورد این بنا پرسیدم به قدری زیبا در مورد قدمت مسجد صحبت کردند که من به عنوان یک ایرانی از این همه اطلاعات شگفت زده شدم.

بازار وکیل

               

بازاری با سقف بلند و حجره های بسیار. در این بازار میتوان تمام سوغاتی های شیراز را در کنار هم یافت از عرقیجات مختلف و معجون و مسقطی تا انواع صنایع دستی.

حافظیه

                          

 رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند

                      چنان نماند و چنین نیز هم نخواهد ماند

بازدید از این زیارتگه عشاق و میعادگاه عارفان جهان برایم بسیار جالب بود.حافظی که بارها به اشعارش تمسک جسته ام این بار در کنار مقبره ی پاکش ایستادم و با تمام وجود برای شادی روح بزرگش دعا کردم.

آرامگاه شیخ اجل سعدی شیرازی

بازدید از آرامگاه این شاعر شیرین سخن بوستان و گلستان هم خالی از لطف نبود.درمحوطه ی آرامگاه قناتی وجود دارد که به حوض ماهی معروف است. از میان ماهیان بسیاری که در آب گوارای آن شنا میکنند میتوان سکه های بسیاری را یافت که مردم به نیت مرادی در آب انداخته اند.

باغ دلگشا

       

باغی که به وسعت اسمش براستی دلگشاست.نهری از میان آن میگذرد که سر چشمه اش از قنات آرامگاه سعدی است. می گویند این باغ از املاک قوام شیرازی بوده.

نارنجستان قوام السلطنه

 

این بنا مقارن باحکومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است و قسمت های مختلف آن شامل بنای نارنجستان(جهت پذیرش مهمانان)/خانه ی زینت الملک(مورد استفاده ی مسکونی و مخصوص اعضای خانواده)/حمام اختصاصی و عمومی/بازداشتگاه و اصطبل است که ۲ مورد آخر کاملا از بین رفته اند.

خانه ی زینت الملک - خواهر قوام - در مجاورت نارنجستان است. این دو توسط یک راهروی زیر زمینی بهم مرتبط بوده اند. زیر زمین خانه نیز موزه ای سرشار از مجسمه ها و ظروف قدیمی است.

ساختمان خانه به قدری قدیمی و مرموز بود که حتی تصور یک ساعت تنها ماندن در آنجا برایم غیر ممکن بود.

خانه ی زینت الملک

این خانه هم دارای اتاق های مرموز و آئینه کاری شده به سبک و سیاق قدیم است و حیاطی با حوض ماهی های قرمز و باغچه های بزرگ در مرکز آن قرار دارد.زیر زمین این خانه هم تبدیل به موزه ای بنام گنجینه ی تاریخ شده که دربرگیرنده ی تندیس بیش از ۴۰ نفر از بزرگان و نام آوران فارس است.

                                         

 

                                                    ادامه دارد...

پی نوشت:نوشته ی بالا در تاریخ ۴ شهریور ٨٣ نگاشته شده است.برای دیدن مطلب اصلی روی لینک زیر کلیک کنید.

                 http://kolbeyeshgh.persianblog.ir/post/31                     

...آزاده از کلبه ی ویوارا