شیرازنامه(قسمت اول)
ساعت ۱:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱/۱۱  کلمات کلیدی: شیراز ، پاسارگاد ، ارگ کریم خان ، دروازه قرآن

پس از اقامت کوتاهمان در اصفهان راهی شیراز شدیم. اولین بار بود که به شیراز می رفتم. همیشه دلم برای رفتن به آنجا و بازدید از تخت جمشید پر میکشید.

دروازه قرآن

       

وقتی از کنار دروازه قرآن-دروازه ورود به شهر شعر و هنر شیراز-گذشتیم در ورای عطر دل انگیز بهار نارنج دانستم که اینجا همان جاست که منتظرش بودم. شهر سعدی ها و حافظ ها و گاهواره ی تخت جمشید ها و پاسارگادها و یادگاری از تمدنی سترگ.

پاسارگاد

                             پاسارگاد

محوطه تاریخی پاسارگاد(حدودا در ۱۸۰ کیلومتری شیراز) که نخستین پایتخت آیینی هخامنشیان بوده شامل آرامگاه کوروش/کاخ های بارعام/کاخ اختصاصی/باغ های سلطنتی(که حتی تک درختی هم از آنها باقی نمانده است)/تندیس انسان بالدار/آتشکده و صفه ی تخت سلیمان است.بناهایی که از آنها تنهامعدود ستونهایی سنگی با کتیبه هایی به خط میخی-ایلامی و بابلی به جا مانده است. این ستونها از گذشته ای باستانی تر از ۲۵۰۰ سال قبل می آیند اما شاید اگر اسکندر مقدونی به تحریک معشوقه اش اینجا را به آتش نکشیده بود اکنون این بناها عظمتی بیشتر از این را مدعی می بود. اسکندر به آرامگاه کوروش و یادگارهای او رحم نکرد اما هیچ می دانست چنگال مرگ خیلی زود برای او نیز گشوده است.

موزه ی پارس

                              موزه ی پارس(عمارت کلاه فرنگی)شیراز

این موزه شامل عمارتی است که محل پذیرایی از میهمانان کریم خان زند بوده است و درست در مقابل دژ کریم خانی سکنی گزیده است. این بنا ۴ پنجره ی بزرگ دارد که هر یک از آنها به روی یک آب نما و طبیعتی دل انگیز باز میشود.در زیر یکی از این پنجره ها قبر وکیل الرعایا واقع شده.آیا این پادشاه زندی میدانست که روزی در همین عمارت مجلل میهمان پذیرش تا همیشه مدفون خواهد شد؟!! می گویند پس از به قدرت رسیدن آقا محمدخان قاجار؛ او قبر را شکافته و جمجمه ی کریم خان را به کاخ گلستان در تهران منتقل کرده.و من حتی با تصور پرواز جمجمه ای بی بدن از شیراز به تهران از عمق این عمل کینه توزانه بر خود لرزیدم.

دژ(ارگ) کریم خانی

        ارگ کریم خان

ارتفاع دیوارها ی ارگ ۱۲و ارتفاع هر یک از ۴ برج آن ۱۴متر و زیر بنای آن حدود ۴۰۰۰ متر است.در ابتدای ورودی ارگ یک هشتی دیده میشود که از یک طرف به حیاط خلوت و از طرف دیگر به محوطه ی داخلی ارگ(حیاط و اتاقها) راه دارد.حیاط دارای حوضهای بسیار بزرگ و سرتاسری و ساختمانهای مسکونی ارگ در اطراف حیاط واقع اند.فضای داخلی اتاقها با نقوش اسلیمی/ترنج/گل و مرغ با رنگ های بسیار زنده تزئین شده است. ورودی حمام خصوصی ارگ در گوشه جنوب شرقی ارگ قرار دارد. این حمام دارای :سربینه(رخت کن)/گرمخانه/خزینه و راهروهای ارتباطی است و در حال حاضر به عنوان سفره خانه ی سنتی از آن بهره میگیرند..این ارگ چنان عظیم و رفیع قد برافراشته که چون نگینی در مرکز شهر میدرخشد.

                                                             ادامه دارد...

پی نوشت:نوشته ی بالا در تاریخ ٢١ امرداد ٨٣ نگاشته شده است.برای دیدن مطلب اصلی روی لینک زیر کلیک کنید.

                    http://kolbeyeshgh.persianblog.ir/post/30

...آزاده از کلبه ی ویوارا